STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...


(12)
(2)
(2)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
SPRZĘT 


OBWODY DRUKOWANE METODĄ FOTOCHEMICZNĄ   Produkcja płytek drukowanych metodą domową stała się ostatnio bardzo popularna ze względu na niższe koszty w porównaniu do wykonania obwodu na zlecenie. Przyczyną takiej popularności stała się też zapewne mentalność Polaka, że lubi wszystko sobie zrobić sam. Metoda, którą opiszę nie jest jedyna, ale daje najlepsze chyba efekty, co do rozdzielczości druku w porównaniu z metodą na tzw. prasowankę.

   Do zrobienia płytki będzie potrzebnych kilka rzeczy. Po pierwsze musimy mieć wydruk fotomaski (mozaiki) układu, z którego chcemy zrobić płytkę. Może być to plik graficzny, lub wydarta strona z czasopisma, w którym drukują schematy płytek. W pierwszym przypadku musimy wydrukować mozaikę na papierze lub na folii. Sprzęt, na którym drukujemy nie ma większego znaczenia pod warunkiem, że jest to drukarka atramentowa lub laserowa z możliwościami druku 300dpi. Drukujemy monochromatycznie, czyli bez żadnych odcieni, wyłączamy przy tym funkcję oszczędzania tonera, czy atramentu w drukarce, ja dodatkowo drukuję w największej rozdzielczości, gdyż nasycenie jest wtedy największe. Chodzi o to, aby ścieżki nie prześwitywały, bo płytka nam się prześwietli i nic z tego nie będzie. Wydruk mozaiki powinien dla wygody zawierać jeszcze kilka elementów. Po pierwsze warto, aby na schemacie otwory lutownicze (pad`y) były puste w środku, co ułatwi nam później wiercenie otworów. Po drugie warto zaznaczyć brzegi płytki, co jest szczególnie przydatne przy robieniu płytek dwustronnych. Po trzecie, jeśli robimy dwustronną płytkę, to spód drukujemy normalnie, a górę odbiciem lustrzanym i dodajemy jakieś punkty kontrolne, według których później "złożymy" ze sobą obydwa wydruki. Jeśli już mamy wydruk, możemy zabierać się za przygotowanie laminatu.

   Co do laminatu, to nie łudźcie się, że dostaniecie coś na wymiar, ale to i tak nie ma znaczenia, bo laminat powinien być większy i powinien być czysty, bez plam itp. Jeśli taki nie jest to czyścimy go papierem ściernym o grubości tak od 400 w górę w przypadku zaśniedziałej powierzchni, lub detergentem w przypadku tłustych plam lub innych zabrudzeń. Większy laminat jest potrzebny, ponieważ po pokryciu laminatu lakierem spływa on zgodnie z prawami grawitacji i tworzy zgrubiałą warstwę, na której naświetlać nie będziemy. Kiedy już mamy ten laminat czysty i suchy (i nie dotykamy jego powierzchni rękoma) możemy zabrać się za malowanie.

   Zanim pomalujemy musimy postarać się, że nie naćpamy się lakierem, więc radzę jakieś wietrzone pomieszczenie i w przypadku obwodów o dużej rozdzielczości pomieszczenie z małą zawartością kurzu, gdyż ten będzie skutecznie psuł efekty naszej pracy, jeśli mozaika będzie skomplikowana. Najważniejsze jednak, aby pomieszczenie nie było dobrze oświetlone. Należy się wystrzegać pomieszczeń o naturalnym oświetleniu, ponieważ lakier jest na takie najbardziej czuły. Światło żarówki będzie zupełnie zadowalające i nie popsuje nic. Laminat ustawiamy pod pewnym kontem w pionie, natryskujemy lakierem Positiv 20 z odległości ok. 20cm ruchem zygzakowatym. Lakier powinien pokryć po chwili całą powierzchnię laminatu cienką powierzchnią lakieru. Jeśli zrobiliśmy zacieki, to oznacza, że odległość malowania była zbyt mała, jeśli są miejsca nie pokryte, to znaczy, że zbyt duża, lub nie dokładnie wyczyszczony laminat. W takim przypadku bierzemy wszystko pod jakiś rozpuszczalnik, czyścimy laminat z lakieru i/lub z zabrudzeń i pokrywamy od nowa. Jeśli wszystko poszło ok., to musimy laminat pozostawić do wyschnięcia w jakimś ciemnym i suchym miejscu. Jak nie śpieszy mi się, to tym ciemnym miejscem jest szafka, a jeśli się śpieszy, to rozgrzany piekarnik. Ważne jest tylko, że przy tym sposobie piekarnik nie może mieć więcej niż 70 stopni Celsjusza, bo wyższa temperatura delikatnie mówiąc źle działa na lakier. Niektórzy w pośpiechu suszą też laminaty suszarką do włosów, działa, tylko, że nie można nic innego robić w tym czasie. Ja np. w tym czasie piszę właśnie ten artykuł. Czas schnięcia lakieru w temperaturze pokojowej wynosi od 4 do 12 godzin. To bardzo ważne, aby laminat był wyschnięty!

   Kiedy mamy już wyschnięty laminat i wydrukowany projekt płytki możemy zabrać się do naświetlania. Montujemy nasz wydruk na laminacie jeśli jest jednostronny, jeśli jest dwustronny to obydwa wydruki składamy ze sobą (tonerem/atramentem do laminatu) tak, żeby się punkty lutownicze i kontrolne pokrywały i sklejamy z trzech stron taśmą klejąca. Jeśli drukowaliśmy na papierze, to pryskamy go Transparent`em i dostajemy po chwili kalkę przepuszczającą światło UV. W taką kieszeń wsadzamy nasz laminat i to wsadzamy pomiędzy dwie szyby (najlepiej na tyle grube, aby się nie uginały na płytce) i je ściskami zaciskami, lub klamerkami, czy co tam mamy pod ręką. Najważniejsze, aby zapewnić dobry docisk naszej fotomaski do laminatu i aby się nic nie przesuwało, gdy będziemy naświetlać drugą stronę laminatu. W przypadku nie spełnienia pierwszego warunku mamy prześwietloną płytkę, w przypadku drugiego przesunięcia, przez które nie wywiercimy poprawnie otworów. Szyby z naszą fotomaską, a w niej z laminatem wsadzamy pod naświetlarkę UV. Naświetlarkę taką można kupić lub zrobić. W przypadku zrobienia sobie naświetlarki musimy znaleźć źródło światła o dużej emisji promieniowania UV. Spisują się rtęciówki i świetlówki UV. U mnie za naświetlarkę posłużyła świetlówka od sklepowego testera banknotów o mocy 6 wat. Przy owych sześciu watach + odblask i odległość od naświetlanego przedmiotu 10cm czas naświetlania wynosi dla papieru ok. 5-8 minut, dla folii ok. 4 minuty. Czas jednak należy dobrać samemu eksperymentalnie.

   Zanim naświetlanie dobiegnie końca dobrze byłoby mieć już przygotowany wywoływacz. Do wyboru mamy "Seno" lub wodorotlenek sodu. Ten drugi jest dosyć "agresywny" i na początek można mieć z nim kłopoty. Ja zwykłem używać "Seno 4007", który spisuje się lepiej. Więc rozpuszczamy wywoływacz w gorącej wodzie ok. 50 stopni (Proporcje podaje producent na opakowaniu) i stawiamy do wystygnięcia do temperatury pokojowej. Jeśli się za bardzo pośpieszymy i będziemy wywoływać w gorącym, to szybko możemy się pozbyć mozaiki z laminatu. Teraz, gdy już mamy gotowy wywoływacz i naświetloną płytkę, zanurzamy ją w wywoływaczu. Możemy to robić w kuwecie z tworzywa sztucznego, jak i w naczyniu szklanym. Doradzam zachowanie ostrożności z wywoływaczami do fotolakierów, gdyż są żrące. Jeśli podczas wywoływania mozaika ścieżek ukazuję się tylko na chwilę i zostaje zatarta, to oznacza, że albo prześwietliliśmy płytkę, albo ją nie doświetliliśmy, albo stężenie było za duże, lub temperatura za wysoka. Mi zdarzały się te dwa ostatnie przypadki.

   Dotarliśmy do miejsca, w którym mamy już wywołaną płytkę z mozaiką ścieżek na niej. Jeśli dopuściliśmy się zacieków podczas malowania, będzie to widoczne w błędach w druku ścieżek (zwarcia lub przerwy) i należy je usunąć ostrym narzędziem lub zamalować pisakiem do obwodów lub markerem. Jeśli wszystko gra to możemy rozpocząć wytrawianie. Środki trawiące mamy znów do wyboru: B327, lub Chlorek żelaza. Ten drugi jest bardziej żrący i ma w zwyczaju nadtrawianie ścieżek, dodatkowo brudzi. B327 jest bezpieczniejszy i trawi lepiej, jednak należy jak w przypadku wywoływacza zachować ostrożność. Trawienie, jak i wywoływanie należy kontrolować, aby nie nadtrawić mozaiki, a jedynie miejsca "gołego" laminatu.

   Kiedy mamy już wytrawioną płytkę, warto przeprowadzić test optyczny i elektryczny, czyli sprawdzić, czy cały obwód działa jak chcemy i czy nie przeoczyliśmy czegoś. Przeoczenie zwarcia lub przerwy w skomplikowanym obwodzie może doprowadzić do szału na poziomie uruchamiania gotowego już układu. Jeśli wszystko gra, zabieramy się do wiercenia. Potrzebne są w tym celu wiertła odpowiedniej średnicy (0,5 - 0,7mm na ogół) i jakaś mini wiertarka. W tym miejscu warto sobie ułatwić pracę nawiercać otwory przez jakąś "matrycę" z otworami. Zapobiega to przesunięciu wiertła i wywierceniu przez przypadek otworu w niepożądanym miejscu. Pod spód proponuję też podłożyć coś np. drewnianego, aby uniknąć minusa, jakim jest kołnierz powstający na płytce w skutek wiercenia na wylot. Po wywierceniu płytki, jeśli zależy nam na wygodnym lutowaniu warto rozpuścić trochę kalafonii w denaturacie i pokryć nim ścieżki płytki, dzięki czemu przyczepność cyny będzie lepsza.

   I w ten właśnie sposób dotarliśmy do końca. Teraz pozostało tylko lutować i uruchamiać nasz projekt. W razie dodatkowych pytań dotyczących tej metody proszę pisać na mój e-mail.Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Data (De-Koder/Tropyx)
12.6.2004
22.6.2004
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ#1Dzień 12-7-2004godz.10:33:26Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Alternatywna metoda: halogen 500W + plexiglas 6mm (czyli polimetakrylan etylu), czas naświetlania 6-7 minut odległość lampki 20-30 cm. Ze względu na zastosowanie światła białego w pełnym spektrum metoda jest bezpieczniejsza dla wzroku ;) ale rachunki za prąd wyższe :P

#2Dzień 6-8-2004godz.16:20:19Autor: łowca Mgławic
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   NOO nareszcie jakas konkretna strona która czarno na białym opisuje metode fotochemiczna SUPER Ale tylko taka mała proźba odnońie podpowiedźi jak zrobic sobie w domu naświetlarke????znalazłem w ofercie jednej z firm taką gotowa maszynke ale cena masakryczna ponad 1000zł a pasuje coś tańszego z Góry dzienki.

#3Dzień 25-8-2004godz.08:16:09Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   W sumie zależy jaką naświetlarke chcesz zrobić pewnie UV to pozostaje ci zakupić pudło itd. oprawke i lampke można dostać pozostaje mocowanie odległość może ustawić za pomocą książki podkładanej pod płytke itp. Metodą na halogen robisz podstawke pod oprawke żeby ustalić odległość i tyla

#4Dzień 29-12-2004godz.14:31:50Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Metoda 100% na wykonanie płytek dwu stronnych wygląda tak: punkty kontrolne poza obrysem płytki właściwej. Wykonujemy jedną stronę druku czyli malowanie naświetlanie i wywołanie. Następnie kleimy "gołą" strone płytki taśmą klejącą do paczkowania (tzw. szara) i wrzucamy do trawienia... reszty sam sie domyśl hihi ;) Metoda zastosowana ze względu na cienką jakość laminatu który "prześwietlał" drugą stronę laminatu. Możliwe wykonanie do 9 milsów!!! to już jest dokładność hehe Specjalne podziękowania dla Sz.P. Artura Bulaka za pomocną dłoń w chwilach zwątpienia

#5Dzień 4-12-2015godz.11:45:58Autor: Adam
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Mam jedno pytanie:
   Ponieważ jestem nowicjuszem nie wiem jak przygotować folię.
   Ścieżki miedziane, które mają pozostać ma laminacie, to na folii mają być zaczernione tonerem, czy to mają być pola przeźroczyste.

#6Dzień 23-4-2016godz.23:50:46Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Z tego co jeszcze pamiętam, to jak zrobisz na folii wydruk za pomocą drukarki tonerowej (laserowej), to widzisz ścieżki i będą one przeniesione na laminat metodą termo. Wobec tego wytrawiacz zostawi w spokoju obszary zamalowane, a strawi wszystkie inne. Co do innych technik, raczej podobnie.

#7Dzień 13-1-2017godz.21:43:22Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Otrzymałem maila, więc dzielę się nim.
   Dear My Friend,
   Glad to hear that you're on the market for PCB and other promotional items.
   This is Allen from Long Teng Electronics Ltd in China. We specialized in PCB,PCBA and LED for over 10 years.
   With the customers of Flextronics,Jabil,AirBorn,Thync,Samsung, etc., and hope to find a way to cooperate with you!
   Pls find more informations about our company on our website and let us know if you have any questions.
   After that you can try sending us board Gerber files and then we'll quote for you asap!
   Thanks and best regards,
   ---------------------------------- ---------------------------------------- ------
   Allen Long
   Sales Engineer
   Long Teng Electronic Technology Co.,Ltd
   Tel +86 755 29559682 Fax +86 755 33878508
   E-Mail: sales6@longtenggroup-mfg.cn
   Website: www.longtenggroup-mfg.com
   Skype: sales6@longtenggroup-mfg.com

Instrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP