STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(41)
(17)
(3)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
FELIETONY 


ROBIMY KASĘ   PWPW S.A. to spółka akcyjna, w której 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Produkuje się tu nie tylko banknoty. Także czeki, obligacje, banderole akcyzowe, znaczki pocztowe i skarbowe, prawa jazdy.

   Drukowanie pieniędzy jest ostatnią fazą produkcji banknotów. Najpierw powstaje projekt graficzny banknotu w skali 2:1. Autorem pięciu będących aktualnie w obiegu polskich banknotów (10, 20, 50, 100, 200 zł) jest artysta grafik Andrzej Heidrich. Z projektu graficznego robi się formy drukowe do dwóch technik drukarskich: typooffsetu i stalorytu.

   Przygotowanie stalorytniczej formy drukowej wygląda tak, jak przed ponad 180 laty. Na płycie stalowej powstaje tzw. kontrmatryca - szablon zgodny z rysunkiem. Jest to prawdziwe dzieło sztuki. Staloryt, jak żadna inna technika, pozwala na uzyskanie finezyjnego rysunku. Zanurzona w kąpieli chemicznej płyta stalowa z wyrytym rysunkiem, poddawana jest procesowi elektrochemicznemu. Zachodzące pod wpływem prądu reakcje chemiczne wytrącają atomy metalu tworząc formę stalorytniczą. Formy do maszyn typooffsetowych wykonywane są metodą fotograficzną. Płyta jest naświetlana na kliszę i trawiona wodą. Powstaje forma drukowa.

   Papier na potrzeby wytwórni produkuje jej własna papiernia. Daje to gwarancję pełnej kontroli, jest też pierwszym momentem wprowadzania zabezpieczeń uniemożliwiających fałszowanie banknotów. W czasie produkcji papieru (bawełna z dodatkami) tłoczone jest najstarsze i najdoskonalsze zabezpieczenie: znak wodny. Strumyk masy papierowej przechodzi przez siatkę z wzorem motywu znaku wodnego. Elementy znaków wytłoczone ponad powierzchnię sita tworzą w masie papierniczej miejsca jasne, te uformowane w głąb - miejsca ciemne. W trakcie czerpania papieru wtapiana jest także nitka zabezpieczająca. Papier, w arkuszach odpowiedniego formatu, w zależności od nominałów, dostarczany jest do drukarni.

   Drukowanie prześledzimy na banknocie stuzłotowym. Zaczyna się od druku w technice typooffsetowej. Do wydrukowania "setki" używa się około 15 różnych farb, ich zmieszanie daje znacznie więcej kolorów. Wszystkie tła powstają na tym samym etapie drukowania. Odbywa się ono jednocześnie po lewej i prawej stronie banknotu.

   W tej fazie nanosi się kolejne zabezpieczenie - recto-verso. To uzupełnianie się rysunku częściowo wydrukowanego na lewej i prawej stronie arkusza. W całości rysunek widoczny jest tylko pod światło. Kolejny etap to drukowanie rewersu techniką stalorytniczą. Na arkuszu pojawiają się charakterystyczne, wyczuwalne palcem wypukłości. Grafika na banknotach pozwala osobom niedowidzącym zidentyfikować nominał. Stuzłotówka w druku stalorytniczym otrzymuje siedem różnych barw: trzy po lewej stronie, cztery po prawej.

   Na każdym z omawianych etapów używane są specjalne farby. To kolejne zabezpieczenie, bo właściwości farb można określić używając kamer podczerwieni i lamp ultrafioletowych. Na zadrukowanych arkuszach nanoszony jest motyw rozetki albo koniczynki. W wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem sztanca wybija z taśmy wzorek z folii metalizowanej i wkleja w banknot w określonym miejscu.

   Teraz następuje druk stalorytniczy awersu, czyli strony z portretem. Prócz widocznych elementów zabezpieczeń powstaje obraz z efektem kątowym i znak dla ociemniałych. Banknot to ciągle jeszcze tylko półfabrykat. Pełnowartościowym pieniądzem stanie się wraz z wydrukowaniem serii, numeru i tzw. blinku. Ten ostatni to kolejne zabezpieczenie - kwadrat widoczny w promieniach ultrafioletowych. Znaki te nanoszone są techniką typograficzną, przypomina to przystawianie pieczątki.

   Arkusze gotowych banknotów trafiają pod gilotyny. Pocięte, zabanderolowane, ułożone w paczkach odjeżdżają pod nadzorem do sejfów i skarbców.Przygotował:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Kiler (Apidya)
4.1.2004
23.3.2004
-
Tajemnice Świata

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ#1Dzień 27-10-2009godz.09:40:42Autor: Marta
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Bardzo ciekawe i precyzyjne, a jednak zrozumiałe dla laika informacje

Instrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP