STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Seks w szkole, ...
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
UNDERGROUND 


KRÓTKI TEKST O ZABIJANIU   Był rok 1888. W Ameryce wieszanie skazańców uznano za bestialski sposób wykonywania kary śmierci. Wymyślono jeszcze okropniejszy - krzesło elektryczne.

   Thomas Edison wynalazca elektryczności, a dokładnie prądu stałego, miał konkurenta do sławy. Był nim Nikola Tesla - wynalazca prądu zmiennego. Edison chciał skompromitować Teslę, więc obwieścił światu, iż prąd zmienny nadaje się tylko do zabijania. Równocześnie zlecił opracowanie śmiercionośnej maszyny zasilanej takim właśnie prądem. Z gotowym prototypem pojawił się ponoć jakiś dentysta.

   Krzesło elektryczne spodobało się radnym stanu Nowy Jork. W 1888 r. wybrali je jako nowe narzędzie egzekucji. Pierwszy wyrok wykonano 6 sierpnia 1890 roku. Straceńcem był wielokrotny morderca Willam Kemmler. Kat - operator zaczął zabijanie od napięcia 700 Voltów. Skazaniec wił się z bólu. Obserwatorzy egzekucji wdychali zapach przypalanego mięsa, włosów i ubrania. Po 17 sekundach, gdy wyłączono prąd, Kemmler dalej żył. Zaczęto więc od nowa. Tym razem kat włączył 1030 Voltów. Po dwóch minutach z głowy Kemmlera zaczął wydobywać się dym. Później, podczas sekcji zwłok, stwierdzono, że mózg pod stalowym hełmem zamienił się w zwęgloną skorupę. Ofiara zmarła w o wiele większych męczarniach niż skazańcy na szubienicy.

Przygotowanie skazańca

- Po wprowadzeniu do pomieszczenia egzekucyjnego więźniowi goli się głowę i łydkę dla lepszego przewodzenia prądu.
- W poprzek kladki piersiowej, pachwiny, piszczeli i ramion strażnicy zapinają skórzane troki.
- Na głowie i nodze mocuje się miedziane elektrody. Dla zwiększenia przewodzenia prądu, między elektrody a skórę nakłada się żel.
- Pod hełm wsuwa się gąbkę nasączoną solanką. Jeśli gąbka będzie zbyt mokra, nastąpi zwarcie.
- Twarz zakrywa się czarnym materiałem lub skórzaną maską. Więzień ma też założoną pieluchę na kał i mocz.

Śmierć

   Drużyna egzekutorów wychodzi do obserwacyjnego pokoju. Strażnik daje sygnał dwóm - trzem katom. Każdy z nich naciska swoją dźwignię, ale tylko jedna zamyka obwód elektryczny. Przez 5 sekund przez ciało skazańca przepływa prąd o napięciu 2000 volt. Potem przez 10 sekund prąd o napięciu 1000 volt. Wówczas przestaje pracować mózg. Następnie przez 2 minuty przepuszczany jest prąd o napięciu 208 volt. To zatrzymuje pracę serca.

Za co karano śmiercią?

   W starożytności m.in. za zabójstwo, cudzołóstwo, gwałt, krzywoprzysięstwo i pomoc zbiegłym niewolnikom. Do XVII wieku w Europie za czary, herezję, usiłowanie samobójstwa i sodomię. W Polsce Kazimierza Wielkiego za zagarnięcie podatków i wyłudzenie świadczeń. Do XVI wieku - za zmianę wyznania z rzymskokatolickiego na inne. W Rzeczypospolitej szlacheckiej - za homoseksualizm. Podczas wojny domowej w Hiszpanii za arystokratyczne pochodzenie. W okresie stalinowskim w Polsce m.in. za obrót obcymi walutami.

Za co dziś karze się śmiercią?

   Za zabójstwo, ale nie tylko. Chiński kodeks karny przewiduje karę śmierci za 68 przestępstw, np. hazard, rozpowszechnianie pornografii, spekulację, niepłacenie podatku VAT, kradzież krowy i zabicie tygrysa. Nigeryjski - za stosunki pozamałżeńskie. W Arabii Saudyjskiej śmierć grozi za przemyt narkotyków (także dzieciom poniżej 10. roku życia) i sabotaż.

Gdzie wykonywano wyroki?

   Do XVIII w Europie egzekucje przeprowadzano publicznie. Tradycja bibilijna kazała wyznaczać miejsca kaźni na wzgórzu lub za miastem. Potem przeniesiono je na rynki. Do dzisiaj wyroki śmierci wykonuje się publicznie w Chinach, Pakistanie, Iranie, Nigerii i Arabii Saudyjskiej. W czasach stalinowskich wyroki często wykonywano w lasach. Do 1950 roku minister sprawiedliwości mógł zarządzić egzekucję publiczną. Niekiedy moment stracenia pokazywano w kinie. Za to w Związku Radzieckim egzekucje były tajne. Dzisiaj w większości państw karę śmierci wykonuje się w więzieniach.

W jaki sposób uśmiercano?

   Najstarsze sposoby to ukamienowanie, ukrzyżowanie i ćwiartowanie. Do XVIII wieku w Europie zwykłą karą śmierci było: ścięcie toporem lub mieczem, powieszenie i utopienie (potem także rozstrzelanie. Kwalifikowanymi sposobami zaś: wbicie na pal, pochowanie lub spalenie żywcem, wypuszczenie jelit, powieszenie na haku i rozszarpanie końmi. Przed uśmierceniem skazanego wleczono końmi, obcinano mu kończyny, szarpano szczypcami, zdzierano pasy skóry, łamano kości Gilotynę zbudował pod koniec XVIII wieku konstruktor klawesynów Tobiasz Schmidt, a nie jej entuzjasta lekarz Joseph Guillotin. Poza Francją stosowano ją w Chinach, Grecji i Belgii. Ostatni raz ostrze gilotyny spadło we Francji w 1977 roku. W Polsce stalinowskiej skazańców wieszano lub strzelano im w potylicę.

Jak się uśmierca dzisiaj?

   Najczęściej przez powieszenie (np. w Japonii) i rozstrzelanie. W Arabii Saudyjskiej przez ścięcie mieczem, w Iraku przez spuszczenie krwi, a w Iranie przez ukamienowanie. Islamski kodeks karny precyzuje, jakie powinny być kamienie: "nie za duże, by nie zabić od razu". Ukrzyżowanie stosuje się w Jemenie. Poprawki do konstytucji USA zakazują stosowania kar "okrutnych i niezwykłych". Najczęstszymi metodami uśmiercania są tam: wstrzyknięcie trucizny, powieszenie lub rozstrzelanie. W nielicznych stanach USA używa się sposobów uznanych za niehumanitarne: krzesła elektrycznego i komory gazowej.Zebrał:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Kiler (Apidya)
7.11.2003
18.11.2003
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ#1Dzień 17-11-2007godz.19:27:11Autor: Marek
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Nie lubie amerykanow za taki rodzaj kary . jest to kraj zacofany i prymitywny . daleko im do europy . nie nawidze sredniowiecza a stany sa krajem mordercow i

#2Dzień 17-11-2007godz.19:30:57Autor: Anonim
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Zabijanie na krzesle to straszna smierc . jak mozna stracic np dzieci kobiety . ktore były stracone nawet juz w 21 wieku a mało tego siedza latami na egzekucje . amerykanie nie macie prawa nami rzadzic . my w europie mamy łagodniejsze i ludzkie kary a wy jestescie kims kogo nalezy uznac za kraj wschodu i zacofania

#3Dzień 18-3-2009godz.11:07:59Autor: Szpion
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
    A ja uważam ze dla niektórych kara powinna być okrutna by mógł poczuć to co przeżyły jego ofiary

Instrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP