STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(32)
(17)
(3)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
SPRZĘT 


COMMODORE NIEZNISZCZALNY   O tym czy Commodore jest niezniszczalny można przekonać się równie szybko co i boleśnie. I naprawdę nie trzeba wkładać w to wiele wysiłku umysłowego czy fizycznego. Wydawałoby się, że ten problem co najwyżej powinień dotyczyć nieelektroników i osób nieświadomie (darujmy sobie wyjaśnienia co pod tym się kryje) otwierających jego obudowę. Niby i tak, tyle że wypadki zdarzają się nawet najlepszym. Nawet zachowując środki zaradcze, nie ma gwarancji, że czegoś po drodze się nie uszkodzi.

   Nie będę nadwyraz oryginalny, jeżeli wspomnę, że udało mi się uszkodzić parę elementów w jednym z C64C. Najbardziej dotkliwe dla mnie straty, to częściowe zepsucie układu CIA#2 oraz układu SID tegoż komputera. O ile usterka SIDa nie jest specjalnie efektowna, w gruncie rzeczy nie słychać muzyki przez niego, ale reszta wydaje się w porządku (ciekawe o jakiej reszcie tu mogę mówić, jak muzyki nie ma !!), o tyle ten drugi przypadek wydaje się szczególnie wart opisania.

   SID "poszedł" naprawdę szybko, ale najgorsze było to, że stało się to niespodziewanie podczas zgrywania muzyki z C64 przez wyjście Video. Dołączałem raz monitor, aby mieć podgląd na aktualną sytuację na ekranie, raz odbiornik dźwięku, aby móc nagrywać. Niestety któreś z następnych przełączeń okazało się śmiertelne, co zauważyłem po kilku chwilach. Jeszcze wtedy nie sądziłem, że jest aż tak źle. Po sprawdzeniu połączenia kablowego, zostało mi już tylko jedno - chyba się domyślacie. Zmiana komputera na inny egzemplarz wyjaśniła co zaszło - przypadkowe zwarcie podczas łączenia wtyczek spaliło układ dźwiękowy. Historia z układem CIA była również zaskakująca. Pamiętam, że montowałem na płycie głównej wtyczkę do BURSTa, która miała umożliwić łatwiejsze podłączanie kabelka idącego do stacji. Uzbrojony w lutownicę z zerowaniem oraz w takie też gniazdko elektryczne, zabrałem się do przylutowania kilkunastu przewodów z ścieżkami wychodzącymi do USERa. Udało się, interfejs zadziałał. Ale proszę sobie wyobrazić jakie było moje zdziwienie, gdy o to podczas kopiowania danych przez BURSTa lub SERIAL zaczyna migotać dioda POWER w moim komputerze! Istny szok, w czasie transferu danych, do taktu zapala się i gaśnie w szybkim tempie POWER. Jeżeli kogoś to nie przekonało, to teraz najlepszy kąsek - mogę tą diodą sterować z poziomu asemblera, zmieniając jeden bit w komórce $DD00. Niby nic, a tyle radości :)

   Te krótkie przykłady dobitnie pokazują, że nie można kierować się rutyną i 100% pewnością, że parę razy tak robiłem, to i teraz nic się nie stanie. Mogę to skomentować - ja też tak robiłem i się stało, więc od tamtego zdarzenia jestem uważniejszy. No ale co zrobić, jeżeli już się stało i trzeba wymienić któryś z uszkodzonych elementów? Poszukać w odpowiednim sklepie i zwykle nie skończy się na jednym. Powód jest oczywisty, Commodore dawno zaprzestało produkcji firmowych układów, a żadna z firm chyba się nie ważyła wyprodukować zamiennych części, które miałyby te same funkcje. Pocieszyć się należy tym, że jeżeli będziemy mieli sporo szczęścia, to w końcu zdobędziemy to co szukamy. Najszybciej pytając znajomych, dając ogłoszenie do magazynów, czy kupując na części odpowiedni egzemplarz komputera Commodore. Ale okazuje się, że nieliczne sklepy posiadają resztki magazynowe scalaków sprzed kilku lat. W okolicy mojego miejsca zamieszkania odnalazłem kilka takich punktów, wypytałem o zasoby magazynowe i tu niżej spisałem to, co może być przydatne.

   Pierwsza z firm, to STANDBY ELECTRONIC z siedzibą w: ul. Spokojna 5, 87-200 Wąbrzeźno, (056) 688 25 03, 688 25 04. Mają też swój punkt sprzedaży na Warszawskiej Giełdzie Elektronicznej "Wolumen" - pawilon 41. W ofercie można znaleźć takie pozycje jak: CMOS, TTL, memory, mikro, analogowe, opto, potencjometry, złącza, podstawki. Z oferty dla Commodore znajdujemy (stan na dzień 17 luty 2002):

6529 (to raczej do C16) ...... 13zł + Vat
65C51 (ACIA C+4, 1MHz) ........ 60zł + Vat
6569 (VIC UK C64) ........... 6-8zł + Vat
8502 (PROCESSOR C128) ..... 25-30zł + Vat

   O inne elementy należy się dowiadywać osobiście. Te wymienione są w małoilościowych nakładach i może zabraknąć ich w sprzedaży (końcówki magazynowe).

   Próbować można zamówić szukane komponenty również w hurtowniach. Jedną z nich jest: PIEKARZ S.C. z siedzibą w: ul. Wolumen 53 pawilon 66, 01-912 Warszawa, (022) 835 84 91, 835 85 62. Ewentualnie - teren Warszawskiej Giełdy Elektronicznej, pawilon 15, róg al. Niepodległości i Armii Ludowej, (022) 825 91 00 wew.119. Strona www.piekarz.pl

   Zamówienia na podzespoły wiodących producentów dokona się także w DECEL S.C. z siedzibą w: ul. Jagiellońska 5A, Warszawa, (022) 818 80 15. Oferta sięga nawet 200.000 pozycji, w tym układy cyfrowe, analogowe, przetworniki itp.

   Ciekawą ofertę przedstawia SEMICONDUCTORS BANK LTD. z siedzibami w: Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Na szczególną uwagę zasługuje to, że można dostać tam procesory firmy Zilog, przetworniki A/C, pamięci różnych typów. Najlepiej sprawdzić aktualny cennik w internecie www.semiconductors.com.pl

   W ostateczności nie zaszkodzi zamieścić ogłoszenie w jednym z wielu magazynów reklamowych. Może to być ELEKTRONIK MARKET, czasopismo w formie papierowej w nakładzie 40.000 i elektronicznej - strona www.elmarket.pl lub poszukania na własną rękę w sieci, miejscu zamieszkania i na najbliższej giełdzie elektronicznej.

   Wymienione sposoby pozyskania podzespołów nie zamykają całości tematu. Jest bardzo możliwe, że znacie miejsca, w których da się zakupić więcej komponentów do Commodore. Jeśli tak właśnie jest, dajcie nam o tym znać, abyśmy mogli przekazać to innym do wiadomości. Czekamy na sygnały z kraju o takich miejscach. Życzę wszystkim, aby nie byli zmuszeni nigdy do poszukiwań i odwiedzenia któregoś z podobnych sklepów.

   Strona internetowa giełdy elektronicznej Wolumen http://www.wolumen.com.pl/, mapka poniżej.

Mapka giełdy Wolumen w Warszawie.Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Reiter (Apidya)
-
27.2.2002
13.6.2010
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ#1Dzień 27-5-2008godz.00:18:19Autor: MCbx
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Ostatnio miałem 1541, która przeleżała rok na działce w szopie. Po oczyszczeniu wnętrza z fauny i flory udało mi się ją uruchomić - działa. Niech mi ktoś wskaże pecetowską stację, która ma tak odporną mechanikę.

#2Dzień 17-5-2010godz.12:47:21Autor: KB777
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Standby Electronic wyniosło się z Wolumenu.

#3Dzień 17-5-2010godz.12:48:29Autor: KB777
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Zapomniałbym - Semiconductors Bank też już się wyniósł z Warszawy z początkiem tego roku...

#4Dzień 13-6-2010godz.19:02:50Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Można nabyć na Wolumenie w Warszawie obudowy do kartridży Commodore w dwóch rodzajach, różniące się wyżłobionym paskiem. Jedna je posiada KM-20b, drugia nie KM-20. Adres sprzedawcy to Trójka Electronics s.c., ul. Wolumen 53 pawilon 67 (http://www.trojka.pl/).

#5Dzień 13-6-2010godz.19:06:40Autor: Data
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Na Wolumenie dostępne są również wtyki DIN 6, DIN 7 pasujące odpowiednio do serial portu oraz zasilania.

#6Dzień 14-12-2012godz.12:34:03Autor: KB777
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Na miejscu Standby Electronics na Wolumenie są obecnie "Tojtoje"

Instrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP