STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami




OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(51)
(17)
(3)
(2)
(2)



WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D




SPRZĘT 


Z PAMIĘTNIKA MŁODEGO ELEKTRONIKA



   W tym dziale chiałbym zaprezentować kilka swych spostrzeżeń i doświadczeń podczas konstrukcji gadżetów zarówno do komcia i jego siostry stacji. Dziś zajmiemy się budowa odbezpieczajki do dysków. Zanim wyjaśnię bliżej istotę działania, to parę słów tytułem wstępu.

   O tym, że na dyskietkę możemy cos nagrać, bądź skasować z niej, decyduje fiszka, czyli prostokątny otwór. Gdy jest nie zasłonięty (nie zaklejony) to nie ma problemu. W przeciwnym razie możemy tylko odczytywać dane, a próba zapisu, czy formatowania dysku zakończy się wyświetleniem komunikatu:

26 WRITE PROTECT ON

   Da się oczywiście oszukać kontroler stacji montując niżej opisana odbezpieczajkę. Musimy sobie jeszcze przypomnieć zasady techniki cyfrowej. Komputer i inne układy cyfrowe (urządzenia) porozumiewają się za pomocą "0" i "1". Jest to kod dwójkowy. Oznacza to, że mamy albo poziom niski lub wysoki, inaczej mówiąc - nie ma napięcia lub jest napięcie. Tak samo jest z naszą stacją. Kontroler sprawdza czy zaklejona jest szczelina w dyskietce. Robi to za pomocą fotoelementu, umieszczonego tuż nad wycięciem w dysku. Gdy dysk jest zaklejony, fotodioda zostaje zakryta, wobec czego maleje prąd w gałęzi (otrzymujemy "1" logiczną). W odwrotnym przypadku, w gałęzi wzrasta prąd i otrzymujemy "0" logiczne. Kontroler sprawdza te obydwa stany i podejmuje odpowiednie działania. Oto wyniki z moich pomiarów.

dyskietka

zaklejona

nie zaklejona

napięcie (V)

4,73

0,131

prąd (mA)

5,00

256

stan logiczny

"1"

"0"

   Teraz możemy przystąpić do montażu. Schemat obwodu w stacji przedstawia rysunek 1:

   Nasza przeróbka ma oszukać kontroler, trzeba więc stworzyć sztuczne warunki, które by wymusiły odpowiednie napięcie w gałęzi. Z prostego wzoru prawa ohma obliczamy:

R = U/I = 131/256 (mV / mA)

R = 0,51 kW

   Potrzebny będzie opornik 510 omowy. Dorzucić jeszcze trzeba będzie przełącznik dwupozycyjny, aby załączać i odłączać nasza doróbke. Z moich doświadczeń wynika, ze opornik może mieć większą rezystancje, byle nie przekroczyła ona 5 kW. Inaczej nie uzyska się żądanego efektu. Gotowy schemat jest na rysunku 2:

   To jest właśnie to co zamierzaliśmy. Ale powstała pewna niedogodność : kontroler co jakiś czas zgłasza komunikat:

29 DISK ID MISMATCH

i to zwłaszcza przy wymianie dysków. Co na to poradzić? Przyznam, że trochę się nad tym głowiłem, ale znalazłem rozwiązanie. Kontroler ma w buforze stary katalog dysku. Jeśli zmienimy dysk na inny i zażądamy odczytu katalogu, zgłasza się znajomy komunikat. Dzieje się tak dlatego, bo stary nagłówek nie pokrywa się z tym co jest aktualnie w napędzie. Kontroler po prostu fizycznie nie został poinformowany o zmianie dyskietki. Musimy wykonać to ręcznie - pamiętaj, aby po każdej zmianie dysku inicjować stacje. Domyślam się, że nie będzie to w pewnych warunkach wygodne, np. gdy w ramie stacji znajduje się jakiś fast loader. Proponuje skorzystać z ulepszonej wersji, którą zamieszczam na rysunku 3:

   Należy zamontować przycisk rozwarciowy, typu reset-off. Podczas naciśnięcia - w gałęzi powstanie przerwa, co odpowiada rozwarciu, a przy tym zmienia się stan logiczny. Osiągnęliśmy cel. Teraz po każdej zmianie dysku wystarczy szybko nacisnąć guzik. Wszystkie przełączniki najlepiej umieścić z tyłu obudowy, tam gdzie mieszczą się gniazda. Należy zwrócić jeszcze uwagę na polaryzacje. Wszelkie klucze umieszczamy w kablu "dodatnim", którego izolacja jest najczęściej jaskrawego koloru i po tym go chyba najłatwiej odróżnić. U mnie jest to: pomarańczowy - plus i zielony - masa.

   Pozostało mi opisać ostatnia cechę przeróbki. Jeśli zmontujemy dodatkowo jeszcze jeden przełącznik dwupozycyjny, tak by w jednym położeniu zwierał, a w drugim rozwierał, to otrzymamy najprostszy HARDWARE VIRUS PROTECTOR. W położeniu rozwarciowym kontroler nie będzie mógł nic skasować, zapisać na dysk, czy formatować. Teoretycznie stacji będzie zdawać się, że np. sformatowała dysk (wyświetli nawet nową zawartość katalogu), jednak w rzeczywistości dysk nie zostanie nawet tknięty. Z tym przełącznikiem można bez obawy powierzyć stację młodszemu bratu, a nawet hasać do woli po zawirusowanych dyskach. Kompletny schemat zawiera rysunek 4:

   Wszystkie przeróbki działają bez zarzutu, a co najważniejsze są niewidoczne dla programów kopiujących. Zachęcam wszystkich do wykonania ich, jako że nie są skomplikowane, a zapewniają przyjemną i wygodną pracę z dyskietkami.



Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:



Reiter (Apidya)
-
7.8.2000
-
Filety on-line





DODAJ SWÓJ KOMENTARZ



#1Dzień 31-5-2005godz.10:36:34Autor: Murdock/Tropyx
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Ja swój przełącznik wykonałem kilka lat temu bez żadnego rezystora i działa tak samo. problem z disk id mismatch wolałbym ominąć w inny sposób aniżeli dodawać kolejny przełącznik. Ostatnio ten sam temat pojawił się na CSDB na forum. Jedyne rozwiązanie jakie mi chodzi od 2-3 lat jest jakaś modyfikacja ROM'u stacji polegająca albo na usunięciu komunikatu disk id mismatch albo po prostu dodaniu procedury inicjalizacji przy każdej operacji dyskowej...
   A co do montowania przełączników z tyłu stacji - nie polecam bo trzeba za głęboko sięgać. Ja mam zamontowane na bocznej ściance przedniego panelu.

#2Dzień 1-3-2006godz.14:51:54Autor: /jad
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Problem z '29 DISK ID MISMATCH' da sie latwo rozwiazac. zwlaszcza kiedy ma sie action lub final. wystarczy po wlozeniu dyskietki ja zaincjalizowac poprze @I albo DOS"I

#3Dzień 2-3-2006godz.21:09:04Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Wszystko to prawda, ale jak masz wgrany Turbo loader do Ramu stacji (nie chcesz się go pozbywać przez resetowanie), to przełącznik jest chyba jedynym wyjściem. Nie trzeba frezować itp.

#4Dzień 21-3-2006godz.12:59:51Autor: Kisiel/Icon
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   A ja rozwiazalem ten problem przez spilowanie tranzystora w obudowie okraglej i wstawieniu go zamiast foto diody, wymiany diody nadawczej na diode led (bodaj zolta) .. patent dziala do dzis czyli 13lat. jak kto chetny to pokaze na north X

#5Dzień 23-3-2006godz.22:52:51Autor: Reiter
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Mogę tylko dodać, że obydwoje wpadliśmy na podobny pomysł, z tym że ja nie zastosowałem go. Zależało mi na większej funkcjonalności stacji.

Instrukcja używania systemu komentarzy    

  1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
    Tagi HTML są nieaktywne.
  2.    
  3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
    Tagi HTML są aktywne. Możesz:

  4.    Możliwość:

    Komenda:

    Przykład:

       a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
       b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
       c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
       d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
       e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
        f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


    Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
    Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
    Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

    Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
    Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP