STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(36)
(17)
(3)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
HUMOR 


WYWIAD Z WAMPIREM   Pewnej nocy udało mi się namówić do rozmowy przedstawicielkę najbardziej upierdliwego gatunku komara w Polsce - brzęczącego. Oto jej rezultat.

Kiler: Lubicie aktywny tryb życia?
Komarzyca Sk*rwyszyca: Tak, przy około 20 stopniach C komary stają się niezmordowane. Do powstania naszej plagi niezbędne są dwie rzeczy: ciepło i dużo stojącej wody. W wodzie z komarzych jaj wylęgają się larwy, a te przekształcają się w poczwarki. Atakujemy wieczorem, a niektóre inne gatunki nękają was cały dzień.

Kiler: Skąd bierze się wasze brzęczenie?
KS: Brzęczymy w locie. Samice skrzydłami wytwarzają falę akustyczną o częstotliwości 500 Hz, a samce inną, mniej drażniącą dla ludzi.

Kiler: Tak szczerze, dlaczego nas kłujecie?
KS: Zwykle jesteśmy wegetariankami, pijącymi soki roślinne i nektar. Nasze samce robią tak całe życie. Bez krwi w ciałach samic nie mogą rozwinąć się jaja. Rosną tylko dzięki zawartemu w niej białku. Dlatego w pewnym momencie wyruszamy na krwawe łowy.

Kiler: Kiedy?
KS: Natychmiast po odbywającej się w powietrzu kopulacji ogarnia nas wielki apetyt na krew.

Kiler: Jest pani latającą strzykawką.
KS: Moja igła - kłujka pobiera krew z naczyń o średnicy ok. 10 mikrometrów (jeden mikrometr to 1/1 000 000 metra). U jej nasady mam w głowie przestrzenie powietrzne okolone mięśniami. Napinam mięśnie po wkłuciu się w naczynie, a wtedy podciśnienie zasysa krew. Po wylądowaniu na skórze kilkakrotnie zagłębiam w niej igłę. Znaleźć źródełko - to nie takie proste. Tylko 5 proc. powierzchni ludzkiej skóry ma leżące płytko naczynia odpowiedniej grubości.

Kiler: Czym grozi krwawe pijaństwo?
KS: Po wbiciu kłujki w skórę i zassaniu krwi jesteśmy w zasadzie bezbronne. W razie ataku ze strony krwiodawcy nie możemy wyciągnąć igły i uciec. Podciśnienie czyni nas więźniami, a zaraz potem ofiarami człowieka. A swoją drogą, jak można karać śmiercią za ugryzienie?

Kiler: Uważa pani, że powinniśmy was gryźć? Wielu ludzi przypłaciło ukąszenie komara śmiercią lub chorobą.
KS: W klimacie panującym w Polsce komary nie przenoszą malarii ani innych chorób zakaźnych. W najgorszym przypadku osoby nadwrażliwe może dotknąć obrzęk krtani i ostre swędzenie.

Kiler: Właśnie, dlaczego miejsce po waszym ukąszeniu swędzi?
KS: Gryząc wprowadzamy pod skórę trochę płynu obniżającego krzepliwość krwi i enzymy znieczulające. To one drażnią skórę.

Kiler: Ile krwi jest w stanie wychłeptać komarzyca?
KS: Zwykle trzy razy tyle, ile waży. Rekordzistką jest samica Rhodnius prolixus, która wypija jej dwukrotnie więcej od innych. Gdy chłepce, krew pędzi z prędkością 5 m/s! Mamy specjalne receptory reagujące na rozciągnięcie powłok. Wysyłają do mózgu rozkaz: wystarczy! Wtedy przerywamy picie. Ale czasem działanie stoperów jest zakłócone. Wtedy po prostu pękamy z opilstwa.

Kiler: W jaki sposób namierzacie ofiary?
KS: Wabią nas trzy rzeczy. Po pierwsze, kwas mlekowy w waszym pocie. Wyczuwamy go z 600 metrów. Po drugie, wydychany przez was dwutlenek węgla. W mieszkaniu szybko znajdziemy drogę do pomieszczenia, gdzie przebywa najwięcej ludzi. Dodatkowo wabią nas żeńskie hormony: estrogeny. Uwielbiamy płodne kobiety. Mamy też system namierzania w podczerwieni: reagujemy na ciepło ciał krwistych ssaków. Przy świecach, czy w ciemnościach - mamy was jak na dłoni.

Kiler: Czego nie lubicie?
KS: Jak przystało na wampiry, nie przepadamy za zapachem czosnku. Podobnie za wonią cebuli, goździków, mięty, eukaliptusa, czeremchy i pelargonii. Ale te zapachy tylko zmniejszają przyjemność picia. Stosowane przez was preparaty przeciw komarom, to też nie tragedia. Blokują nasze receptory węchu, ale przecież nadal widzimy was w podczerwieni.

Kiler: Czy to prawda, że ostra zima dziesiątkuje komary?
KS: Wręcz przeciwnie. Zabija tylko słabeuszy. Po mroźnej zimie nasza populacja jest zdrowsza. Zimujemy w piwnicach i pod ziemią, w norach lisów, borsuków i łasic. Nasze larwy zawierają substancję zapobiegającą zamarzaniu wody, pozwalającą przetrwać w bardzo niskich temperaturach, niższych niż wasze największe mrozy.

   Mam nadzieję, że dzięki temu wywiadowi poszerzyliście sobie troszeczkę wiedzę o komarach. Moje trudy nie poszły na marne :)Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Kiler (Apidya)
29.2.2004
29.6.2004
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZInstrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP