STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami
OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...


(22)
(2)
(2)
(2)
(2)WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D
FELIETONY 


PRZETWÓRNIA LISTÓW   Wrzucam list do skrzynki pocztowej w Józefowie, adresatem jest mieszkaniec pobliskiego Karczewa.

   Późnym popołudniem, po zamknięciu poczty w Józefowie, samochód Centrum Ekspedycyjno - Rozdzielczego w Warszawie zabiera worek z pocztą i przywozi do stolicy. W CER po opracowaniu, wraz z innymi przesyłkami, list trafia na wydzieloną dla Karczewa półkę. Około 4.00 nad ranem samochód odwozi go do Karczewa, do urzędu pocztowego. Listonosz z listem zapuka do drzwi, jak zwykle o ustalonej godzinie.

   "Mózgiem" operacji jest Centrum Ekspedycyjno - Rozdzielcze w Warszawie. Tu w ciągu doby można opracować, czyli posegregować, podstemplować, skierować pod właściwy adres, nawet 5 milionów różnych przesyłek. Do CER-u codziennie trafia około jedna trzecia wszystkich przesyłek z kraju. Przesyłki priorytetowe (docierają do adresata w ciągu 24 godzin) rozwożone są głównie samolotami prywatnego przewoźnika. Latają w godz. 21.00 - 2.00, na pięciu trasach (tam i z powrotem): Rzeszów - Kraków - Warszawa; Wrocław - Warszawa; Poznań - Warszawa; Szczecin - Bydgoszcz - Warszawa; Gdańsk - Warszawa.

   Worki z listami wyjętymi ze skrzynek pocztowych docierają do CER samochodami. Wstępne porządkowanie odbywa się w tzw. śluzie. Pracownicy wybierają przesyłki o nietypowych rozmiarach, nie nadające się do sortowania na maszynach i przekazują je do opracowania ręcznego. Inne, otrzymane z urzędów pocztowych przesyłki (już ostemplowane) w kasetach, workach, kontenerach prosto z rampy przeładunkowej dostarczane są do maszyn rozdzielczych. Jeśli są nietypowe - do sortowania ręcznego. Paczki pocztowe opracowywane są na maszynie rozdzielczej. Typowe przesyłki stemplowane są automatycznie. Maszyna na podstawie odblasku farby fluorescencyjnej i perforacji znaczka naklejonego na liście sprawdza, czy opłata została uiszczona. W kolejnej maszynie zostaje automatycznie odczytany adres, a kod pocztowy zastąpiony kodem kreskowym. Rząd delikatnych, poziomych, pomarańczowych kresek w dolnej części listu, pocztówki to właśnie efekt przeczytania przez maszynę kodu pocztowego i nazwy miejscowości. Nanosi je, po elektronicznym przetworzeniu, drukarka natryskowa. Kod kreskowy posłuży następnym maszynom do końcowego rozdzielenia przesyłek. Posortują one i pogrupują korespondencję do wybranych, niewielkich obszarów, np. rejonów doręczeń i pocztowych urzędów oddawczych.

   Listy o większych gabarytach (maksymalnie 30x50x2 cm) sortowane są na specjalnych maszynach. Tutaj, po odczytaniu adresu przesyłka trafia wprost do kasety (pojemnika z tworzywa sztucznego) zamykanej pokrywą. Każde takie opakowanie opatrzone jest kartką z miejscem przeznaczenia. Jeszcze inna maszyna sortuje albo dzieli na miejsca przeznaczenia przesyłki o większych wymiarach. Listów zwykłych opracowanych na maszynach jest od 1,5 do 2 mln, ręcznie: 300-500 tys. Maszyna ostempluje, posortuje, rozdzieli przesyłki pod warunkiem, że będą one standardowe, typowe, ze znaczkiem w prawym górnym rogu, adresem wpisanym w następującej kolejności: imię, nazwisko, ulica, kod pocztowy i miasto (bez podkreśleń).

   Zdarzają się jednak listy nietypowe (za grube, okrągłe), ale też niestarannie i nieczytelnie zaadresowane, ze złym kodem lub w ogóle bez niego. Jeśli maszyny nie mogą sobie poradzić z odczytaniem adresu, potrzebni są ludzie. Zespół 42 stanowisk pomocniczych, wspomagających odczyt automatyczny, to tzw. wideokodowanie. Na ekranach monitorów pojawiają się strony adresowe przesyłek wymagające uzupełnienia. Pracownicy wstukują na klawiaturze kody pocztowe, a w przypadku rozdziału przesyłek dla Warszawy - nazwę ulicy i numer. Ręcznie muszą być także rozdzielane listy polecone. Każdy ma numer, musi być policzony i sprawdzony, a w końcu komisyjnie zamknięty w worku i zaplombowany. W ciągu doby opracowanych i liczonych jest od 250 do 380 tys. listów poleconych. Codziennie z CER-u wyjeżdża 100 samochodów dostarczających paczki tylko na terenie Warszawy.

   W Centrum Ekspedycyjno - Rozdzielczym przy rozdziale i transporcie pracuje ok. 1750 ludzi w 12 - godzinnych zmianach. Place manewrowe pozwalają na bezkolizyjne przejazdy samochodów. Są tu wysuwane transportery i ruchome rampy. Terminal pocztowy wyposażony jest w system telewizji dozorowej i nagłośnienia. Można monitorować stanowiska pracy, wydawać polecenia przez głośniki.

   Szczyt wypada w okresie przedświątecznym (średnio na dobę ok. 4 mln przesyłek posortowanych i odprawionych). Ale na przykład na początku lipca w ciągu doby sortowano i wywożono 3-3,5 mln przesyłek. Najwięcej listów napływa do Centrum w godzinach od 18.00 do 2.00 w nocy.

   Centrum Ekspedycyjno - Rozdzielcze jest jedynym urzędem pocztowym w Polsce z urzędem celnym. Przesyłki przywożone i wywożone z kraju podlegają na miejscu kontroli celnej. Przy paczkach i listach pojawia się celnik, który decyduje, czy pobrać cło i w jakiej wysokości.Przygotował:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:Kiler (Apidya)
12.08.2003
9.9.2003
-
Filety on-line

DODAJ SWÓJ KOMENTARZInstrukcja używania systemu komentarzy    

 1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
  Tagi HTML są nieaktywne.
 2.    
 3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
  Tagi HTML są aktywne. Możesz:

 4.    Możliwość:

  Komenda:

  Przykład:

     a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
     b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
     c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
     d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
     e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
      f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


  Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
  Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
  Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

  Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
  Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP